Víte, jak vznikl váš oblíbený pokrm? Ať už je to pizza, vepřo, knedlo, zelo nebo sushi – je dobré vědět, kde má dané jídlo své kořeny. Například v případě zmiňovaného sushi je to velice zajímavé. I když je to dnes typický japonský pokrm, kořeny má sushi daleko v Číně. A co byste pravděpodobně taky neřekli, je, že sushi původně vzniklo z ryb kvašených v rýži. A i když to nyní nezní nijak líbivě nebo chutně, přesto z tohoto takzvaného “nare-sushi” vznikl pokrm, který dnes milujeme po celém světě.
Dříve se jedly jen ryby, rýže se vyhazovala
Jak již bylo zmíněno, sushi původně vzniklo z ryb kvašených v rýži. Ryby se při kvašení obohatily o mnohé tělu prospěšné živiny, ovšem rýže byla ryze konzervačním prostředkem, tudíž se automaticky vyhazovala.
Pokud bychom však měli mluvit o historii sushi, které dnes tak dobře známe, budeme mluvit o patnáctém století, ve kterém se začal pokrm v pravém slova smyslu vyrábět, respektive připravovat. V tomto století vznikaly i nejrůznější školy vaření sushi se najednou konzumovalo celé i s rýží, která se do té doby vyhazovala, jak již bylo zmíněno.
Na úroveň výš pozvedl sushi rýžový ocet
Jestliže jste se někdy snažili o to připravit si domácí sushi, pak jistě víte, co se k přípravě sushi potřebuje. A jelikož to není zrovna snadné, vyplatí se zamířit do nejbližšího sushi baru nebo sushi restaurace, kde vám hotové sushi bude naservírované až pod nos. Vraťme se však k oněm ingrediencím, které potřebujete na přípravu sushi. Dnes bychom mezi surovinami našli také rýžový ocet, který se do sushi začal přidávat kolem roku 1600.
Jelikož došlo k ochucení ryb rýžovým octem, najednou sushi dostalo zcela jinou a dnes už nezaměnitelnou chuť. Dalo by se tedy říct, že rýžový ocet dostal sushi opět na zcela jinou a vyšší úroveň.