Finanční potíže mohou čas od času potkat každého z nás. Někteří se snaží nastalé problémy co nejrychleji zalepit pomocí půjčky, čímž se paradoxně často dostanou do ještě horší situace. Podle čeho v takovém případě úvěr vybírat a na co si dát extra pozor?
Ať už potřebujete půjčit na auto nebo nový spotřebič, v dnešní době lze tuto záležitost vyřídit velmi rychle. Rychlé půjčky vládnou světu a mnohdy lidem slouží jako pohotová finanční injekce, zvláště před výplatou. Možností, jak a kde si půjčit, je na trhu spousta, proto byste měli zachovat klid a nesáhnout po první nabídce.
Na začátek je důležité uvědomit si rozdíl mezi mikropůjčkou a klasickou online půjčkou. Potřebujete-li půjčit jen pár tisíc korun, jedná se o mikropůjčku. Typicky jde o situaci, kdy vám ještě zbývá pár dní do výplaty, ale peněženka už zeje prázdnotou. Peníze si tedy půjčíte například v lednu a v únoru vše vrátíte.
Pokud však potřebujete větší obnos, a to nad 30 tisíc korun, jedná se o tzv. neúčelový spotřebitelský úvěr. Ať tak či onak, obě varianty snadno sjednáte jako půjčku online – finanční prostředky tak můžete mít k dispozici klidně do hodiny.
Při výběru poskytovatele úvěru je důležité kromě úrokové sazby stanovené v procentech a označované též zkratkou p.a. sledovat také RPSN. Toto číslo vám toho totiž o půjčce prozradí více než jen samotný úrok.

RPSN je vlastně roční procentní součet všech nákladů, které se k dané půjčce vážou. Vedle úroků tedy zahrnuje i veškeré poplatky, jejichž existenci při uzavírání smlouvy často přehlédneme. Proto jej některé společnosti nerady zmiňují, v současnosti to však mají jako povinnost nařízené ze strany ČNB.
Logicky tedy platí – čím nižší procentní sazba u RPSN, tím je úvěr výhodnější. Samozřejmě si také ověřte, zdali vámi zvolená instituce vlastní licenci od ČNB. Vyhnete se tak podvodníkům a různým lichvářům velkým obloukem. Většina nepoctivých firem však naštěstí kvůli zvýšené právní regulaci z trhu v posledních letech již zmizela.
více v článku...
Bankovní a nebankovní půjčky
Taková rychlá online půjčka je jistě pohodlným řešením, protože se ve většině případů nikde nezkoumají vaše registry a peníze dostanete jen na občanku. Půjčka bez registru tedy bývá poskytována především jako drobný úvěr na nižší částky.
Pokud však potřebujete vyšší sumu v řádech statisíců, vyplatí se omrknout rovněž nabídku bankovních institucí. Jednou z možností je využít banku, ve které máte vedený běžný účet.
Jako klient totiž mnohdy získáte zajímavější nabídku než nový žadatel. Na velice příjemný úrok 2,6 % p.a. se ale můžete dostat i bez předchozího úvazku například u Unicredit.

U bank se však musíte připravit na delší proces schvalování žádosti a prověřování schopnosti splácet. A pokud máte nějaký negativní záznam už z minulosti, s penězmi od banky se můžete rovnou rozloučit.
Nejenom u půjček platí, že nejlepším přístupem k výběru je porovnat si vícero nabídek. Moderní srovnávače vám na jednom místě ukáží nejdůležitější parametry. Příkladem je na šetření zaměřený portál Tipli.cz – najdete tu jak rychlé půjčky, tak bankovní úvěry, díky čemu si snadno najdete tu, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám.
Srovnávače přitom velmi dbají na svoji reputaci, můžete si tak být jisti, že zde narazíte pouze na ověřené společnosti. Ať se ve výsledku rozhodnete pro jakýkoliv úvěr, vždy je dobré uvažovat realisticky a nastavit si takovou výši splátky, kterou určitě utáhnete, abyste se vyhnuli případným komplikacím do budoucna. A pokud bude vaše finanční situace nakonec růžovější, můžete úvěr vždycky splatit předčasně.
Když lidé půjčují lidem
Určitě už jste o této variantě slyšeli, jen možná nevíte, jak to přesně celé funguje. Není to zase tak dlouho, co vznikl portál Zonky, kde si půjčíte finance již od 3,99 % p.a., což je v zásadě jeden z nejnižších úroků na trhu.
Princip celého půjčování peněz je založený na tom, že lidé, kteří peníze mají, půjčují těm, kterým scházejí. Pro ně je to vlastně investice, na níž získají procenta navíc v podobě úroků, které platí žadatelé o takový úvěr. Vše probíhá zcela anonymně a za jasně stanovených podmínek. Půjčit si tak můžete opravdu na cokoliv, a to od 20 tisíc až do 750 tisíc korun.
Lidé si zde nejvíce půjčují na dovolenou nebo na auto. Napíší krátký příběh, proč potřebují půjčit a čekají na investora, kterých může být i více. Je to poměrně snadná cesta k získání půjčky ihned. A pokud si půjčku na Zonky sjednáte přes cashback portál Tipli.cz, získáte navíc část peněz zpět! Zajímá vás, jak to funguje?

Stačí se na Tipli zdarma zaregistrovat a při sjednání úvěru se prokliknout přes profil obchodu na tomto portále. Zpátky přitom můžete dostat až částku 4 000 Kč. Cashback přitom není omezen pouze na finanční služby, můžete ho získat i při běžných nákupech ve vašich oblíbených obchodech. Vyzkoušejte tedy portál Tipli.cz a začněte šetřit čas i peníze!