Nový dům jim shořel, zůstala hypotéka a saze. Pojišťovna nic nezaplatí, neměli revizi kotle.
S nehodami způsobenými únikem a výbuchem plynu se naštěstí nesetkáváme příliš často, nicméně o to horší následky mívají. Většinou jsou na vině nerevidované plynové rozvody, kotle, karmy a další spotřebiče, které v případě poruchy mohou znamenat nejen škodu na majetku, ale i ohrožení zdraví a bezpečnosti obyvatel celého domu. Právě revize plynu i komínu jsou klíčové v prevenci podobných událostí, což už nyní vědí i manželé Peterkovi. Z nehody způsobené únikem a následně výbuchem plynu vyvázli naštěstí živí, zato bez střechy nad hlavou a s finančními problémy. Přitom stačilo málo a k nehodě nemuselo dojít.
V domě na hypotéku neprováděli pravidelné revize plynového kotle ani komínu, které jsou zákonem povinné nebo doporučené. „Pokud nejsou veškeré kontroly prováděny správně a včas, hrozí nejen nebezpečné nehody, ale také jejich finanční následky v podobě snížení pojistného plnění,“ říká Tomáš Pergler z Revize v cajku. Povinnost majitelů domů se vztahuje také na revizi hromosvodu či hasicích přístrojů u nových domů. Málokdo z vlastníků bytů a domů má ale o rozsahu svých povinností představu.
„V rámci bytových domů a v komerčních prostorách jsou revize ve společných prostorách často zprostředkovány správcovskou firmou domu, nicméně majitelé rodinných domů si musí řešit revize sami,“ upozorňuje Pergler.
A právě nedůslednost v této oblasti může být fatální. „Z plynu mám odjakživa respekt, tím spíš nemůžu pochopit, jak jsme mohli takovou zásadní věc opomenout. V nájemním bytě jsme se dříve o revize nemuseli starat, a tak nás to u vlastního domu ani nenapadlo řešit.“ lituje paní Peterková, majitelka domu zničeného požárem kvůli závadě na plynové instalaci.
Přitom kontrola plynového zařízení a plynové soustavy by se měla provádět jednou ročně a může ji provést i dodavatel plynového kotle. Jednou za tři roky je však nutná kontrola od revizního technika, který vydá potvrzení, že je vše v pořádku.
Pojišťovna nic nezaplatí, neměli revizi kotle.
Ideálním způsobem, jak mít veškerou dokumentaci i spotřebiče v pořádku, je pravidelný přehled, kdy se co v domě či bytě odehrálo za úkony. „Lidé si na to nedělají čas a nehlídají si termíny, proto jsme se rozhodli udělat to za ně,“ říká Tomáš Pergler, manažer nového projektu Revize v cajku, který chce lidem usnadnit přehled v provedených revizích. „Hlídáme termíny, upozorňujeme na blížící se nutnost revize a pošleme i kvalitního revizáka,“ jmenuje služby Tomáš Pergler. Na webu se mimo jiné dozvíte, jak často a co je nutné kontrolovat. Veškerá data o proběhlých kontrolách pak archivují po dobu 6 let. „Takže na pojišťovně můžete mávat papírem i v případě, že by vám celý barák lehl popelem.“ dodává.